Něco o vzniku Blythe doll

Panenka Blythe vznikla v USA v roce 1972 a na trh ji uvedla firma Kenner. Je charakteristická hlavičkou s velkýma očima a útlým tělíčkem. Výška klasické Blythe panenky je 28,5 cm. Uvnitř hlavičky se nachází mechanismus, který umožňuje měnit úhel pohledu i barvu očí. Panenka na nás může koukat čtyřmi různými způsoby, změna nastane po zatažení za provázek, který visí ze zadní strany hlavičky. Kromě klasické velikosti se prodává i Middie Blythe měřící 20 cm a Mini Blythe s 11 cm. Řekla bych ale, že obličejík klasické Blythe je nejpovedenější, výraz těch menších je dost odlišný. Původní Blythe z roku 1972 se prodávala jenom jeden rok, neboť prý na děti působila strašidelně. Důvodem byla její hlavička s velkými kukadly. Panenky z této doby jsou dnes sběratelským předmětem a mají velkou hodnotu. Vyráběla se ve čtyřech variantách, lišících se zejména barvou vlasů a oblečením.

Brunetka Blythe Kenner
Brunetka Blythe Kenner
Blondýnka Blythe Kenner
Blondýnka Blythe Kenner
Blythe Kenner s kaštanovými vlásky
Blythe Kenner s kaštanovými vlásky
Zrzka Blythe Kenner
Zrzka Blythe Kenner

V roce 1997 panenku objevila americká fotografka Gina Garan a nafotila s ní snímky, kterými chtěla otestovat svůj nový přístroj. Výsledek se jí prý natolik líbil, že vzala panenku na cesty a fotografovala ji na různých místech ve světě. Jakmile fotografie uviděla v roce 1999 ředitelka a zakladatelka umělecké agentury Cross World Connections (CWC), uvědomila si potenciál této panenky pro japonský trh a ukázala je svému klientovi - japonskému obchodnímu řetězci Parco. Blythe se stala reklamní "modelkou" Parco pro vánoce 2000 a reklama s ní běžela poprvé v televizi. Z fotografií Giny Garan vznikla v roce 2001 vznikla kniha This is Blythe, která je dodnes populární a stále se prodává. Například na Amazonu stojí nová cca 69 dolarů, použitá může stát pouhých 8 dolarů.

Blythe se stala v Japonsku velmi populární, a proto v roce 2001 vyrobila firma Takara ve spolupráci s CWC první novou Blythe - tzv. Neo-Blythe. Tato panenka byla vyprodána hned v první den prodeje. Od té doby se panenky vyrábějí nepřetržitě, a to v různých sezónních verzích. Mnoho informací o Blythe se dočtete na stránkách https://www.blythedoll.com/en/ a současně se i procvičíte v angličtině, která zde není nijak složitá, neboť stránky provozuje výše zmíněná společnost CWC.

Současně s originálními panenkami je však na trhu velké množství kopií. Ať už více či méně přiznaných, prodávaných pod jinými značkami, anebo nepřiznaných. Přiznané kopie se prodávají např. pod názvy Basaak doll, Icy doll, Blybe, Icy Blyth doll, a již na první pohled lze poznat, že se od originální verze liší. Složitější je to s falešnými Blythe, které se "tváří" jako pravé. Prodávají se zřejmě především na e-Bay a ačkoliv rozhodně nejsou laciné (70 - 100 $), pravé Blythe jsou ještě dražší. Pokud je panenka na e-Bay prodávána bez oblečení, tzv. "factory Blythe doll" nebo "nude Blythe", nejedná se o originál. V lepším případě se jedná o Blythe smontovanou z vyřazených a méně povedených dílů vyrobených v továrně firmy Takara, v horším případě se jedná o panenku smontovanou z dílů, které zaměstnanci ukradli a pronesli z továrny ven. O původu těchto nahých Blythe se vedou na internetu vášnivé diskuze podobně jako o jiných tématech. Téměř s jistotou mohu tvrdit, že na u nás čím dál více oblíbeném čínském Alliexpressu originál Blythe nekoupíte. Na druhou stranu, Alliexpress zase ani nepředstírá, že by tomu tak bylo, nabízí panenky pojmenované jako Icy Blyth nebo ony Basaak. E-bay je, v tomto myslím záludnější.

Já jsem si svoji "Blythe" pořídila na e-Bay za oněch 70 dolarů v době, kdy jsem tyto informace neměla. Nyní vím, že její původ není zcela legální. Snad mi to firma Takara odpustí. Přiznávám, že bych se stejně asi neovládla a "fake Blythe" si koupila i tak, neboť bych za pravou Blythe tolik peněz nevynaložila, zvláště v případě, že by stejně nebylo jisté, je-li opravdu pravá. Obecně si myslím, že při nákupu na e-Bay je velmi těžké odhadnout, zda se jedná o originál nebo padělek. Je-li panenka prodávána nahá, označená jako "factory" nebo "nude", originál to nebude. Kromě morálního problému nemá falešná Blythe sběratelskou hodnotu a nejedná se tedy o žádnou investici. Také země původu může být určitým klíčem pro posouzení pravosti. U panenky z USA nebo Japonska bude zřejmě větší šance "pravosti" než u prodejce z Číny.

Jistotu ohledně pravosti lze získat zřejmě jen nákupem v originálním japonském obchodě https://www.juniemoonshop.com, který vlastní firma CWC. Ceny jsou uvedené v jenech, pokud se nemýlím ve výpočtu, vychází na cca 4.000 Kč (16,900 - 17,900 jenů). Až jednoho dne překonám své rozpaky a lakotu, zřejmě si originální panenku pořídím. Platit lze kartou Visa nebo přes PayPal, firma si účtuje poštovné a nikde jsem se nedočetla, že by do České republiky zásilky neposílala. Dodací lhůta by měla být kolem dvou týdnů, ale asi bych počítala raději s měsícem. Kromě panenek lze koupit i mnoho dalších věcí s motivem Blythe, například kabelky, peněženky, hrníčky, apod. Myslím si však, že jen velmi málo osob u nás by s takovým doplňkem vyrazilo do ulic, i když jsou dost rozkošné. V Japonsku to ale asi bude celkem běžné. Na druhou stranu, kdyby bylo toto zboží dostupnější v ČR, zřejmě by se našly ženy a dívky, které by "do toho" šly také. Osobně jsem měla možnost poznat jednu mladou ženu ve věku cca 25 let, která se ani při své váze cca 90 kg neostýchala nosit se sebevědomím růžové oblečení s motivem Hello Kitty.

Kamenný obchod je zřejmě ztělesněním vší roztomilosti a vypadá asi nějak takhle:

Pro originál Blythe je typické, že se prodávají v omezených kolekcích. Například v létě 2018 byly dostupné verze s názvem Seeking Apelles' a Jillians Dream. Kolekce se od sebe liší například barvou vlasů panenky, stylem oblečení, tím, jaký lesk má obličej, tónem pleti atd. Proto, pokud narazíte na e-Bay panenku, která do žádné z existujících kolekcí svým vzhledem nezapadá, tak to také originál nebude. Při podrobném a pečlivém zkoumání fotografií nabízených panenek lze vypozorovat, že panenka z originál obchodu je tak nějak "jemnější ve svých rysech". Těžko to popsat, ale rozdíl tam nyní už vidím. Existuje však výjimka, kdy originál panenka nemusí svým vzhledem zapadat do některé z kolekcí, a to jsou panenky speciálně upravené, říká se jim "custom Blythe", "customized Blythe" nebo OOAK (one of a kind - jediná svého druhu). Těmto úpravám se některé ženy věnují téměř profesionálně a i u nás se najdou. Hledat je třeba spíš na Facebooku. Takže originál Blythe může být upraven a vypadat jinak, ale tipuji, že ve většině případů tyto OOAK panenky také nebyly originální. Úprava panenek je kapitolou sama pro sebe, moje zkušenosti na tomto poli jsou minimální. Více se můžete dočíst třeba na webu www.panenkomanie.cz. Vodítkem pravosti může být opět jak cena, tak země, kde je panenka upravena. Musím říct, že se však v posuzování pravosti těchto panenek neorientuji, takže toto téma raději více nebudu rozvádět, abych neuvedla mylné informace. Každopádně však platí, chcete-li si pořídit panenku se sběratelskou hodnotou, buďte velmi opatrní, a nebo se zkuste obrátit na nějakou zkušenou sběratelku, ať Vám poradí. Sama žádnou neznám a je to i proto, že se o své náklonnosti k těmto panenkám nikde příliš nešířím.



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky