Pletené šaty pro Blythe

06.12.2018

Vánoce lze stěží ignorovat, na každém kroku se nám připomíná, že se již blíží. A aby toho nebylo málo, i panenky Blythe se dožadují vánočních dárků. Jedním z dárků mohou být pletené šaty. Návod na pletené šaty pro Blythe jsem objevila na pletařské sociální síti Ravelry. Byl zdarma ke stažení, a tak jsem se rozhodla jej vyzkoušet. Autorka slibovala, že obtížnost je "easy peasy", což znělo docela slibně i pro pletařské střevo, jako jsem já. Obvykle pletu pro Blythe jen tak podle oka, ale tentokrát jsem udělala výjimku. Zřejmě se to vyplatilo, neboť výsledek je lepší než obvykle. Šaty jsem měla hotové za jeden večer. Nenechala jsem se odradit ani skutečností, že návod je v angličtině. Nebyl příliš složitý a anglické pletařské zkratky lze najít na internetu poměrně snadno. Pokud by se Vám to snad nepodařilo, zde je jeden odkaz: https://tvoriva-ovecka.cz/anglicke-zkratky/


Podle návodu se plete z tenké příze na jehlicích č. 2. Protože jehlice č. 2 nemám, pletla jsem na jehlicích č. 4. Výsledek je tímto trošku volnější, ale myslím, že to nevadí. Alespoň jsou šaty o něco delší. Návod také praví, že pleteme na 4 jehlicích. Výhodou je, že šaty při pletení tímto způsobem nemají žádný šev. Tuto techniku však neovládám a 4 jehlice stejného průměru nemám, a proto jsem pletla klasicky na dvou rovných jehlicích a šatičky vzadu sháčkovala. Kdo by se také díval na panenku zezadu a zkoumal šev na šatech... Uvedený návod (přeložený do češtiny) je tedy upraven pro pletení na dvou jehlicích:

Pletené šaty pro Blythe návod česky

Začíná se plést od dolního lemu šatů.

Nahodíme 40 ok a upleteme 1. řadu hladce a 2. řadu obrace. 3. řada vytvoří ozdobný dírkovaný dolní lem - 3. řadu pleteme tak, že spleteme vždy 2 oka hladce, nahodíme přízi, spleteme další 2 oka hladce, nahodíme přízi a tento postup opakujeme až do konce řady. Počet ok 40 zůstane zachován.

Dále upleteme deset řad lícovým žerzejem, tj. střídáme řady hladce s řadami obrace. Následuje řada, ve které ujímáme tímto způsobem: upleteme 3 oka hladce, spleteme 2 oka hladce a tento postup opakujeme až do konce řady. Tímto postupem zredukujeme počet ok na 32 a máme hotovou sukýnku.

Následuje středový patent, který pleteme střídáním ok hladce a obrace v poměru 1:1. (Jak praví zásada pro pletení patentu, následující řada se plete tak, jak se nám jeví.) Patentovým vzorem upleteme 4 řady.

Po upletení patentu se pustíme do vrchního dílu - upleteme 12 řad lícovým žerzejem. Končíme v podpaží, kdy je třeba práci rozdělit a začít plést zvlášť zadní dva díly a přední díl. Postupujeme zleva doprava, tedy nejprve upleteme levý zadní díl, poté přední část a nakonec pravý zadní díl.

Levý zadní díl má 8 ok. Na začátek pokračujeme v pletení lícového žerzeje, a to ještě 4 řady. Další řadu pleteme obrace na lícové straně. Následuje dírkovaný lem, pletený způsobem "spleteme vždy 2 oka hladce, nahodíme přízi, spleteme další 2 oka hladce, nahodíme přízi a tento postup opakovat až do konce řady". Díl uzavíráme obrace a přízi ustřihneme.

Přední díl začneme tak, že nahodíme přízi a pokračujeme 2 řady lícovým žerzejem - celkem 16 ok. Následuje patentový vzor hladce/obrace 1:1, kterým upleteme 3 nebo 4 řady. Poté uzavřeme obrace a přízi ustřihneme.

Opět připojíme přízi a upleteme zbývajících 8 ok, čímž vznikne pravý zadní díl. Pleteme obdobně jako levý přední díl.

Jak vidno, zadní část je delší než přední díl. Je to záměrně. Na přední část zcela nahoru v rozích přišijeme malé knoflíčky nebo korálky, kterými se šaty na ramenech sepnou. Jako knoflíková dírka nám poslouží ozdobné otvory v ozdobném lemu nahoře na zadním dílu.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky